Önceliğimizi Bulmak: Moscow Yöntemi

Merhaba yeni bir İş Analizi tekniğinde yeniden beraberiz. Bugün konumuz Moscow yöntemi. Moscow yöntemi iş analizinde, yazılım projelerinde, ürün yönetiminde, ihtiyaç durumumuza ve özelliklere göre bir öncelik sıralaması oluşturmak için bize yardımcı olan bir yöntemdir. Gerçek hayatta kendi önceliklerinizi oluşturmak için de kullanabileceğimiz bir yöntemdir.

Moscow yönteminin en büyük farkı MVP üzerine kurulu olmasıdırç “Minimum Viable Product” Son kullanıcı için değerli olan, en önemli ihtiyaçlarına karşılık veren en yalın ürün. Agile geliştirmede her Sprint için MVP’yi bularak çıktılar almak ve böylece yinelemeli çalışmak birçok faydayı da beraberinde getiriyor.

Agile ve Sprint terimlerine yabancıysanız, daha önce bahsettiğimiz yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz: https://eminaykac.com/2020/07/12/agile-yaklasimi/

MVP için geçerli en iyiler ancak proje gereksinimlerinin sıralaması ve sonrasında önceliklendirme yapılarak bulunur. Bu işlemler için Moscow yöntemini kullanırız. Moscow yöntemini açıklamaya başlayacak olursak, Moscow yönteminde 4 kategorilendirme kelimesi büyük öneme sahiptir.

MUST

Proje amaçlarına ulaşma yolumuzdaki en değerli, ihtiyaçlarımızda en yüksek öneme sahip olan, ihtiyaçlar MUST kategorisinde değerlendirilir. Bu şartlar sağlanmadan bir projenin başarılı olma imkanı yoktur. Bu şartlar üzerinde, yapıdaki tüm paydaşların anlaşması önemlidir. Örnek verirsek, e-ticaret için bir sitemiz olması, bir ödeme sistemimiz olmasını verebiliriz.

SHOULD

Projenin başarılı olması yolunda olmazsa, olmaz olmayan ikinci önceliğe sahip şartları değerlendirdiğimiz kategoridir. Must kadar önemli, fakat proje boyunca ertelenebilir başlıklardır. Bu kategorideki örneğimizse E-Ticaret sitemizdeki müşteriler ürünleri aldıktan belli bir gün sonra ürünleri geri gönderebilirler veya ürün değişimi yapabilirler.

COULD

Projede yer aldığında bizi ekonomik olarak ve zaman olarak aşırı etkilemeyen, küçük detaylarımızı COULD kategorimizde sınıflandırabiliriz. Olduğunda projenin daha iyi olacağı, projeye güzel detay katan çalışmalardan bir örnek verecek olarsak kullanıcı arayüzümüzdeki renklendirmeleri, tasarımındaki detayları müşteri için daha güzel hale getirmek verilebilir.

WON’T

Planlarımızı yaparken geliştirilmesine ihtiyaç duymadığımız ihtiyaçları WON’T kategorimizin içinde sınıflandırabiliriz. Projeye dahil edilmezler. Daha sonra tekrar gözden geçirebileceğimiz başlıklar olarak değerlendirilir. Bundan dolayı çöp olarak değerlendirilmekten kaçınılmalıdır. Gelecekte planlarımız arasında yer alabilir ve oraları geliştirerek daha güzel sonuçlar elde edebiliriz. Fakat önemliler sıralamasında son sıralarda yer aldıkları projelerde zaman kaybetmek lüzumsuz olacaktır. Zamanımızın ve maliyetlerinin yeterli olduğu kısımlarda tekrar gözden geçirmek sağlıklı olacaktır.

Moscow Yönteminin Avantajları:

Önceliklendirme metodları arasında en iyi yöntemlerden biri Moscow yöntemi diyebiliriz. Mantığı ve kullanımı açısından çok basit bir yöntemdir. Zamanımızı ve maliyetlerimizi asıl ihtiyaçlarımıza vermemizi sağlar. Gereksiz ihtiyaçlardan korur. Proje başlangıcında ihtiyaçların belirlenip önceliklendirilmesiyle, sürece hakimiyet artar. Projeyi olduğundan daha başarılı kılmamıza yardımcı olur.

Moscow Yönteminin Dezavantajları:

Moscow zaman zaman objektif bir sıralama sağlamayabilir. Eğer ortada verimli bir işbirliği yoksa, ihtiyaçlar doğru ve gerçekçi şekilde planlanamazsa, sonuçlar doğru olmaktan uzaklaşabilir. Bu da zaman ve maliyet kayıplarına yol açabilir. Projede gerekenden çok çok az bütçe kullanılmak istenirse, ekipler sadece en gerekli özelliklerle projeyi tamamlar. Bu çıkan son üründe eksikliklere yol açabilir.

Bugünün şarkısıysa yöntemi aklımıza daha da kazıması için Moskova, video klipte Moskova’yı da biraz görmüş oluyoruz:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s