21. Yüzyıl İçin 21 Ders – Kitap Yorumu

Yuval Noah Harari, ilk kitabı sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı.21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle nasıl başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

selectYazar: Yuval Noah Harari
Çevirmen: Selin Siral
Yayınevi: Kolektif Kitap

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?

Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

 

 

Kitap geleceğin dünyasında sizi biraz gezdiriyor.Dini, siyasi ve toplumsal durumları inceliyor.Değişimin, şuana kadar gerçekleşmiş veya gerçekleşmesi beklenen tüm büyük değişimlerden daha büyük bir değişim olacağına inanıyor.Benim etkilendiğim kısımlardan biri de, olduğumuz coğrafya’ya göre belki de çocuklara silah tutmayı yada yazılım öğretmeye karar vermemiz dahi tartışma konusu olacağı günleri anlattığı kısım.Özellikle gelecekte zengin fakir farkının açılacağını ve tanrısallaşmaya yaklaşan insanların olacağı bir dünyayı anlatıyor.Size kesinlikle bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.Kitap’ta bazı kısımları tamamen özel yoruma dayatan Yuval Noah Harari, bence ciddi bir hata yapmış.Bazı kısımları sıkılarak geçtiğimi de söyleyebilirim ama kitabın enkafanızda oluşturduğu düşünceler dahi kitaba vazgeçilmez bir sevgi beslemizi sağlıyor.

 

Umarım bir gün bu kitabı okur ve bu yazının altına bir yorum ekleyerek beni mutlu edersiniz.Yorumlarınız veya buna benzer bir kitap tavsiyeniz için: eminaykac4.0@gmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s