İş Zekası (Business Intelligence) Nedir? Neden İhtiyaç Duyarız?

İyi günler.Bugün ki yazımızda “İş Zekası Nedir?” ve “İş Zekasına Neden İhtiyaç Duyarız?” gibi sorulara odaklandık.Rekabetin arttığı bu çağda artan verilerle beraber, artık daha hızlı kararlar vermemiz gerekiyor.Bu rekabette bize yardımcı olacak İş Zekasını gelin beraber öğrenelim.

İş Zekası Nedir?

İş Zekası, ham veriyi işleyerek daha anlamlı ve kullanışlı hale getirmemizi sağlayan süreçlere, yöntemlere verilen isimdir. İş Zekası, büyük miktarda verileri işleyerek yeni projelerin belirlenmesine ve geliştirilmesine yardımcı olur.  Ayrıca yönetim bilişim sistemleri açısından en kısa tanımıyla, veri tabanından bilgiye ulaşmayı amaçlayan süreçtir. Literatürde KDD ismi verilen ve ‘Knowledge Discovery in Databases’ kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçeye ‘Veri Tabanlarının Bilgi Keşfi’ olarak çevirebileceğimiz ve VTBK olarak ifade edebileceğimiz bir işlem olarak tanımlamak mümkündür. Buna göre bir VTBK süreci aşağıdaki adımlardan oluşur:

  • Veri Seçimi (Selection)
  • Veri Ön İşleme (Preprocessing)
  • Veri Dönüştürme (Transformation)
  • Veri Madenciliği (Data Mining)
  • Yorumlama (Interpretation)

consulting4

İş Zekasına neden ihtiyaç duyarız?

İş Zekasının ortaya çıkmasındaki  nedenlerinden biri globalleşen rekabetin oranındaki artışlardır. Dünyanın bir ucundaki bir kurumda gerçekleşen ekonomik gelişme başka bir ülkenin ekonomisini altüst edebilmektedir. Tüm kurumlar böyle rekabet dolu bir ortamda çalışırken risk unsuru ortaya çıkar. Şirketler, gelişmelerin gerisinde kalmamak için çok daha hızlı ve doğru karar vermek zorunda kalır. Sonuç olarak, birim zamanda verilmesi gereken karar sayısındaki artışla birlikte İş Zekasına olan ihtiyaç da artmıştır.

1512148994695

İş Zekası çözümlerinin en temel özelliği, işletmelere raporlama ve analiz alanında müthiş bir verimlilik kazandırması. İş Zekası çözümleri kullanıldığında raporlamalar gerçek zamanlı verilerle, anlık olarak hazırlanıyor. Böylece analizlerde de çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkıyor. İş Zekası uygulamaları daha çok kurumların raporlama araçlarının yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkar.Uygulama geliştirililirken raporlama araçları da eklenir, zaman ilerledikçe veri artar ve farklı kaynaklardan veriler alınmaya başlanır. Bu durumda raporlar yetersiz kalır ve iş Zekası çözümlerine ihtiyaç olur.Diğer yandan farklı uygulama ve veri tabanlarından veri alan kurum sistemlerinde veriyi ilişkilendirerek anlamlandırma noktasında iş Zekası çözüm getirir.Raporlama süreçlerinde karar destek mekanizmaları,veri madenciliği, veri ambarı araçları da kullanılmaktadır. İş Zekası, acil durumlarda çok önemli olan ve çabuk karar vermeyi gerektiren iş süreçlerinde görünürlük ve beceriyi artırarak karmaşık raporların hızlı ve kısa sürelerde hazırlanmasını sağlar.

 

Okuduğunuz için teşekkürler, başka bir yazıda yeniden birlikte olmak üzere.

GÜZEL ÇALIŞMALAR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s