WordPress.com – Kişisel Blog – Üyelik, Tasarım ve Logo

İnternet gittikçe hayatımızı kaplamaya devam ediyorken, kişisel olarak burada kendinizi yansıtmamızın da önemi artıyor.Kendimizi yansıtmamıza aracılık eden sosyal medyalardan sonra en güçlü seçenek; Kişisel Bloglar.Kişisel bloglar yazmak, bize bir çok büyük bir tecrübe kazandırıyor.Bunlardan en önemlileri belki de kişisel markanızı yaratmak, araştırma ve yazıya dökme tecrübesi.Gelin birlikte sıfırdan bir kişisel blog açalım.

1- Üyelik: WordPress.com‘a girdiğinizde karşınıza çıkacak ilk ekranı kendimize göre dolduralım.

üyelik1

Aşağıdaki ekranda ise sitemize bir domain ismi atamamız gerekiyor.Kişisel bir blog kurmaksa tercihimiz kendi ismimiz, iş yerimizin ismi yada hoşumuza giden bir başka isim seçebiliriz.

üyelik2

Üçüncü adımımız ise uygun bir paket seçmek.Eğer amatör seviyedeysek ve içimiz şuan blog açma heyecanı ile tutuşuyorsa kesinlikle Ücretsiz olanı tavsiye ederim.Çünkü bazen geçici bir hevese sahip olabiliyor insan.Bir süre bu hevesi deneyin, zaten tutkuya dönüşürse düşünmeden ilerlersiniz.

üyelik3

Sonra mail ve şifremizi girip üyeliğimizi almış oluyoruz.Artık bir blogumuz var.Şimdi yapmamız gereken ilk adım TASARIM.

2- Tasarım: Görsellik çağımızda epey önemli bir hal almış haldeyken bunlardan kişisel blogun etkilenmemesi mümkün olabilir mi?üyelik1

üyelik1

Açılan sayfanın yan menüsündeki Kişiselleştir biriminin hemen yanındaki temalar kısmına tıklıyoruz.

 

üyelik1

Karşımıza bir çok tema çıkıyor kimisi ücretli olan, kimisi ücretsiz olan.Eğer ücretsiz tema istiyorsak kimi seçenekleri elemek için ücretsiz temaya tıklayıp seçeneklerimizi azaltıp sadece oluşturmak istediğimiz temaları görebiliriz.

29p6z8.gif

Aralarından beğendiğimiz bir tema olursa o temanın üzerine tıklıyoruz.üyelik1

Açılan sayfadaki tasarımı inceliyoruz eğer beğenmişsek “Bu tasarımı etkinleştir.” yazısına tıklıyoruz.Böylece tasarımı da seçmiş oluyoruz.

Şimdi tasarımın ince işçiliğine sıra geliyor.

üyelik1

üyelik1

Tekrar “Sitelerim” kısmına tıklıyoruz.Bu kez aynı menüye gelip “Kişiselleştir” kısmına tıklıyoruz.Bu açılacak sayfa, temamızı özelleştirmemize olanak sağlıyor.

üyelik1Şimdi açılan sayfada yan menü çok çok önemli size detaylı bir şekilde yan menüyü anlatıcam.Çünkü tasarımı özelleştirmemiz tamamen bu menüye bağlı.Tüm özelliştirmeleri bu menüden yapıcaz.

Site Kimliği: Sitemizin logosunun, isminin, sloganının ve simgesinin belirlendiği bölümdür.İlk olarak buraya netlik kazandırılır.

Renkler & Arkaplanlar: Temamızın renklerini belirlememize yardımcı olur.Arkaplan olarak fotoğraflar eklemenize de yardımcı olur.Palet renkler vardır.Takım halindelerdir, onlardan birini seçerseniz göze daha hoş gözükebilir.

Yazı Tipleri: Blogunuzun yazı tiplerini seçebilirsiniz.Türkçe karakteri hatalı yazı tiplerine dikkat ediniz.

Üst Kısım Görseli: Site isminin üzerinde ayrıyaten başka bir görsel eklemenizi sağlar.

Menüler: Anasayfanızdan bir çok kısma insanlar menüler aracılığıyla ulaşır.Menülerinize link veya linkler tıklayarak sadece bir konu hakkında olan yazılarınıza yönlendirebilirsiniz.

Bileşenler: Sosyal medya linklerinizi, popüler yazılarınızı, takip ettiğiniz blogları, kişisel tanıtımınızı yaptığınız metin kutularını içerebilir veya bunları bileşen olarak ekleyebilirsiniz.

Ana Sayfa Ayarları: Bu kısımda ana sayfanızda son yazılarınızın olmasını yada bir başlangıç sayfası olmasını sağlayabilirsiniz.

1. LOGASTER  – Öneri: 10/4

logaster

Türkçe olarak da hizmet veren Logaster’de ücretsiz olarak düşük çözünürlükte ancak harika logolar hazırlayabilirsiniz. Siteye girdikten sonra karşınıza ana sayfada gelen ‘Ücretsiz bir logo oluştur’ butonuna bastıktan sonra 4 adımda logo hazırlayabilirsiniz. Son kısımda Ücretsiz – Ücretli seçeneklerden Ücretsiz olanını seçerek logonuzu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2. ONLINE LOGO MAKER – Öneri: 10/6

Online Logo Maker

Türkçe olarak da kısmi destek veren Online Logo Maker’de çok basit bir şekilde logo hazırlayabilirsiniz. Ana sayfada bulunan ‘Logo Yapmaya Başla’ butonuna bastıktan sonra karşınıza gelen sayfada Logo ‘Marka Adı’ ve ‘İş Kategorisi’ seçeneklerini doldurun. Ardından logoda dilediğiniz gibi değişiklikleri sol menüde bulunan bölümden yapabilirsiniz. Burada özellikle çok ilginç semboller arasında kaybolabilirsiniz. Logonuzu hazırladıktan sonra üst kısımda bulunan KAYDET – İNDİR butonuna bastıktan sonra mail adresiniz isteniyor, logo da bu mail adresinize gönderiliyor.

3. FREE LOGO DESIGN – Öneri: 10/6

free-logo-design

Şık ve başarılı bir tercih. ‘Company Name’ kısmını ve Endüstri kısmını seçtikten sonra harika yüzlerce logo karşınıza geliyor. 200*200 boyutlarındaki logoları ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Maalesef daha büyük logolar ise ücretli.

4. VISTAPRINT – Öneri: 10/6

vistaprint

Search Icons (Görsel), Business Name (Firma Adı), Secondary Text (Slogan) kısımlarını doldurduktan sonra karşınıza yüzlerce logo tercihi gelecek. Bu logoları ekran görüntüsüyle yada direkt olarak ‘İndir’ yaparak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Logoların tasarım dosyalarını satın almak ise 20 dolar.

5. DESIGNIMO – Öneri: 10/6

designimo

Enter Company Name kısmına firmanızın adını yazmanız yeterli. Düşük çözünürlü logolar ücretsiz, yüksek çözünürlüklü logolar ise 20 Dolar fiyatı ile indirilebiliyor. Logonuzda renk, simge ve diğer küçük değişiklikleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

6. LOGOCRISP – Öneri: 10/8

logocrisp

En iyi tercihler arasına girebilecek bir logo yapma sitesi. Sitenin ana sayfasında bulunan ‘Create Your Own Logo’ butonuna bastıktan sonra, ‘What is your company name’ kısmını doldurun ve endüstriyi seçin. Burada karşınıza gelen logoları yüksek çözünürlüklü olarak indirebilmek için sosyal medya hesabınız ile giriş yapmanız gerekiyor. Merak etmeyin sosyal medya bağlantısında yalnızca mail adresiniz ve ad – soyadınız kullanılıyor.

7. DESIGNEVO – Öneri: 10/5

Designevo

Yüksek çözünürlüklü logoları maalesef ücretli veriyor. Bu nedenle puanı düşük, ancak sitede harika tercihli logolar var. ‘Make a Free Logo’ butonuna bastıktan sonra beğendiğiniz simgeye tıklayın ve firma adınızı girin. Beğendiğiniz logonun üzerine geldikten sonra sağ üst kısımdan DOWNLOAD butonuna basarak logoyu indirebilirsiniz.

8. ONLINE FREE LOGO – Öneri: 10/7

OnlineFreeLogo

Türkçe olarak da hizmet veren Online Free Logo’nun ana sayfasında bulunan ‘Make Logo Now’ butonuna basın, ‘What is your company name ?’ kısmına firma adınızı yazın ve ardından beğendiğiniz logoyu seçin. Bu kısımda ücretli logolar Purchased logoları ücretlidir, diğer logoları ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak bunun için üye olmanız gerekiyor. Üyelik ücretsiz.

9. LOGO TYPE CREATOR – Öneri: 10/8

logotypecreator

Güzel bir tercih. Ana sayfada bulunan ‘Logo Maker’ kısmından logonuzu dizayn edebiliyorsunuz. Bu kısımda firmanızın adını ‘Company Name’ kısmına yazın. Beğendiğiniz logoyu ücretsiz indirebilmek için siteye üye olmanız gerekiyor.

10. LOGO SHUFFLE – Öneri: 10/7

logoshuffle

Çok basit kullanımı olan bir logo yapma sitesi. Ana sayfada bulunan ‘My Brand’ kısmına firma adınızı yazın ve ‘Shuffle’ butonuna basın. Burada logonun üzerine basarak logonun önizlemesini görebiliyorsunuz. Logoyu indirebilmek için siteye üye olmanız gerekiyor.

11. ONLINE DESIGN COMPANY – Öneri: 10/9

Online Design Company

Çok güzel logolar bulabileceğiniz bir platform. Sitede logoları ücretsiz olarak indirebilmek için sadece üye olmanız gerekiyor. Sitenin ana sayfasında bulunan ‘Enter Your Company Name’ kısmına firma adınızı yazın, beğendiğiniz logonun üzerine bastıktan sonra ‘Download Now’ kısmından logoyu indirebilirsiniz.

12. DESIGNMATIC – Öneri: 10/9

Design Matic

En iyi logo yapma tercihlerinden bir tanesi Designmatic. Sitede logoları ücretsiz olarak indirebilmek için basit bir form aracılığıyla üye olmanız gerekiyor. Sitenin ana sayfasında bulunan ‘Logo Design’ butonuna basın, karşınıza gelen tercihlerden sembol ve yazı tipini seçin. Son kısımda Firma Adı’nızı girin ve beğendiğiniz logoyu ‘SAVE’ kısmından indirin.

 

 

WordPress.com – Kişisel Blog – Üyelik, Tasarım ve Logo’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s