PowerBI nedir? (İş Zekası)

Bugün benim de yeni duyduğum, görsel tasarımının gücüyle etkilendiğim bir programı öğreneceğiz.Görsel kuvveti, bize veri ile olan savaşta yeni bir cephe açtıracak.Microsoft’un ürettiği bu iş zekası aracı interaktif raporlar-dashboardlar tasarlamamız için üretilmiş ve Microsoft’un söylediğine göre Power BI daha çok teknik olmayan kurum kullanıcılarını hedefliyor.Microsoft bizi bu büyük verinin içinde küçük görüyor.Ben ise başlangıç için bu program harika diyorum: POWER BI.

Öncelikle bu programı dün geceye kadar daha önce duymamıştım.Ta ki Duygu Doğan Emin’e bu programdan bahsedene kadar.İsmine tıklarsanız hemen onun bloguna da ulaşabilirsiniz.Ona bunu bana kattığı için teşekkür ederim.

Power güç demek, “onu biliyoruz biz zaten yaa” dediniz bile çoktan hissettim.Öncelikle sizin bildiklerinizden gittik, şimdi sıra BI ne demek ona geldi.BI:business Intelligence.Yani iş zekası demek.İşteki tüm zekayı sağlayamadığımız için bazı programlara başvuruyoruz.

power-bi-3.png

Bu programlar; geçmiş, mevcut işletme faaliyetleri ve gelecek işlemler için tahminler hakkında detaylı vizyon sunan yazılım aracıdır. BI firma verilerini alma, optimize etme, analiz etme ve sunma hakkında güçlü bir araçtır. BI mevcut sisteminizin yükseltilmesini sağlayan bir araçtır. Şirkette mevcut bilişim sistemlerinin geliştirilmesiyle yönetimin sağlar ve şirketinizdeki süreçlerde neler olduğunu anlamanıza yardımcı olur ve en doğru kararı almanızı sağlar.

BI sistemleri, boyutları ve faaliyet özellikleri her ne olursa olsun her tür şirket için uygundur. Bu sistemler önemli işletme göstergeleri hakkında raporlar ve analizler hazırlanmasını sağlar, kilit performans belirleyici raporları ve analizleri sayesinde şirketin daha verimli ve etkili yönetimini sağlar ve gelişim stratejisini kurarak firmanın ilerdeki başarısını temin eder.

power-bi-master

IT Uzmanları için;

  • Sevdikleri şeylere odaklanma – Veri, son kullanıcılara yetkin ve kaliteli veri sağlamak, iş analistleri ve veri bilimcileri
  • Büyüyen iş hacminde tüketilir veri ihtiyacını karşılayabilme
  • Alt yapı bakımı veya rapor geliştirmeye daha az zaman harcama
  • Artan gerçek zamanlı taleplere ve sürekli veri kaynaklarına odaklanma
  • Bulut ortamında ve yerel içindeki veri kaynakları için veri kontrolü ve veri güvenlik seviyeleri uygulama gibi avantajlar sağlar.

İş Zekası Analistleri için;

  • Kolaylıkla ve gizlilik esas alınarak güvenilir verilere bağlanabilme
  • Görsel verileri inceleyebilme
  • Hızlı veri geçişi yapabilme ve performans optimize edebilme
  • Farklı kaynaklardan verileri bir araya çekme, etkili veri modelleri ve etkileşimli raporlar oluşturabilme
  • Veri modellerini son kullanıcılar ile kolayca paylaşabilme

freepowerbi2.png

Power Bi ile web sitenizin ziyaretçi raporlarından, aylık cironuza, mutfak giderlerinizden, personel maaşlarına kadar aklınıza gelebilecek ve veri havuzunuzda yer alan her türlü bilgiye saniyeler içinde ulaşın. Bu sayede işinizi yönetin, geleceğinizi planlayın, yatırımlarınıza yön verin. Üstelik bir Office 365 abonesi iseniz hemen şimdi örnek data havuzlarıyla Power Bi’yi hızlıca test edebilirsiniz.

Microsoft şirketi Power BI için 60 saniyelik bir tanıtım videosu hazırlamış;

Programı indirmek isterseniz;

https://powerbi.microsoft.com/en-us/downloads/

Belki bir gün programın eğitimlerinde tekrar görüşürüz.

leaf-building-merge-WEB

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s