Futurist kime denir ve Futurizm nedir?

Her gün bir yerlerde duyduğumuz yada okuduğumuz bu futurizm kavramı ne? Kendine futurist diyen bu insanların bizden farkları ne? Kim bu insanlar ve ne istiyorlar? Kime neye hizmet ediyorlar? Kimin adamı bunlar ya? diyorsanız gelin bugün beraber Futurizm’i öğrenelim.

Öncelikle Futurizm’i şuan içinde bulunduğum Industryolog Akademi‘den arkadaşlarıma sorduğumda hemen bağırdılar: “UFUK TARHAN” diye.Sonradan söylediklerine göre çok önemli bir Türk futuristmiş Ufuk Tarhan.Cahillik bu ya, hiç duymamışım ismini.Hemen Google’dan başladım aramalara.Böyle bir yazı yazmak istiyorsam ilk başvuracağım isim oymuş.

Minik bir araştırma beni hemen ikna etti.Yazımın giriş kişiliği Ufuk Tarhan olacaktı.Onunla ilgili videolar izlemeye başladım.Düşüncelerini dinledim.Eğer bu kadını anlarsam Futurizm’i anlarım dedim.İlk duyduğum cümlesinde Futurizm, future kelimesinden gelir dedi bana.Ah dedim Ufuk hanım biz bunları biliyoruz.

Kitap_incelemsi_Ufuk_Tarhan_Tinsan_02

Ufuk Tarhan’ın sözlerine sık sık başvuracağız ama öncelikle Futurizm ne ona bir bakalım:

Fütüristlergelecek senaryolarını düşünen, geleceği sadece soyutta bırakan değil somuta indirgeyebilenyenilikçi, stratejik ve sürdürülebilir öneriler geliştiren ve en önemlisi uygulayan, gelecekçiler veya gelecek mühendisleri olarak da tanımlanan kişilerdir.

Futurizm; olmasını istediğimiz yarınlar için, bugünden karar almaya yardımcı olacak çalışmaların toplamı olan bir disiplin.

   Ufuk Tarhan

futurism_heroic_carra_il_funerale_dellanarchico_galli

Şimdi karşınıza iki manifesto ile çıkacağım:

1909 Fütürist Manifestosu 
Fransa’da Le Figaro’nun ilk sayfasında yayınlanan, İtalyan şair Tomasso Marinetti’nin 1909 Fütürist Manifestosu, teknoloji ve gelecek konularına vurgu yapan modernist bir sanat hareketi olarak ortaya çıkmıştır. İlk fütüristler, sadece sanat ve edebiyata başkaldırmıyor, araba, uçak gibi araçların ve endüstriyel gelişmelerin insanoğlunun doğaya karşı zaferi olduğunu belirterek, modern yaşamın getirilerine dikkat çekiyorlardı. Teknolojiye, demir raylara, sanayi devriminin gelişmelerine hayranlığı yansıtıyor; hızı, dinamizmi, makineleşmeyi, savaşçılığı, sanayi girişimlerini, tersane ve makineleri övüyorlardı. İlk Manifesto; tehlike tutkusunu, enerji ve ataklığı, korkusuzluğu, gözü pekliği, başkaldırıyı yansıtıyor, bu akımı besleyen düşünce saldırganlığını yüceltiyor, açıkça insanları savaşa ve rekabete çağırıyordu.

Sanayi Devrimi’nin ilk yıllarındaki değişim ve eğilimleri özetleyen 1909 Manifestosu’nun ne yazık ki tamamına yakınının gerçekleştiğini görüyoruz.

Sonuçta, 1909 Manifestosu görevini yapmış ve insanlık geçen 100 yılda iki Dünya Savaşı ve pek çok irili ufaklı savaş, art arda gelen krizler ve teknolojik icatlarla hızlı bir değişim yaşamıştır. İnsanlık arayışını sürdürmüş, ‘daha hızlı ve daha çok’ uğruna temel değerlerini yitirmiş ve bugünlere gelinmiştir.

charles_fouqueray_zx

İçinde olduğumuz bu yeni ve büyük arayış döneminde yeni bir manifestoya ihtiyaç doğdu.Fütürizm, insanlığın geleceğe ilişkin öngörülerde bulunarak bilinçli bir farkındalıkla ideal gelecek kurma arayışını sembolize etmeye başladı ve Fütürizm, yeni anlamıyla dünyaya 1966 yılında Washington DC’de kurulmuş, kar amacı gütmeyen World Future Society (WFS) aracılığıyla yayıldı. Türkiye’de Fütüristler Derneği tarafından temsil edilmekte.

Fütürist Manifesto – 2009
İnsanlık tarihinin en önemli değişimlerinden birini geçiriyoruz. Dünyada, her anlamda tıkanıklık, mutsuzluk ve karamsarlık hâkim. Kendimize yeni hedefler koymalı, yeni motivasyon unsurları belirlemeliyiz.

Geleceğin nasıl olacağını değil, sahip olduğumuz bilgiyi doğru kullandığımızda kurabileceğimiz yenidünya uygarlığının nasıl olabileceğini uzgörebilir, onu şekillendirebiliriz. Bilgi ve teknolojiyi kullanarak muhtelif gelecekler oluşturulabileceğini kabul etmeli ve yaşamın tüm boyutları için alternatif senaryolar, olumlu gelecek tasarımları yapılabileceğini benimsemeliyiz.

Açlık, fakirlik, savaş gibi büyük insanlık sorunlarının engellenebilir ve kabul edilemez olduğuna inanan bir kültürü inşa etmeliyiz. Bu konuda taviz vermek, geleceğe kalacak mirasımızda, bu sorunların aynen tekrarlanması demektir.

Sürdürülebilir küresel gelecek için etik değerlere olan duyarlılığın artırılmasını ve uluslararası ortak bir hukuki düzenin kurulmasını sağlamalıyız.

Dünya zengin kaynaklara sahiptir. Bu kaynakların belli sayıda ülke ve/veya toplum tarafından kontrol edilmesini engellemeli, çalışmak-üretmek için yeni teşvik mekanizmaları ve sistemleri hayata geçirmeliyiz.

Dünyayı ve kaynaklarını tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul eden anlayış ve uygulamalar geliştirmeliyiz.

Çok gelişmiş teknolojilere sahibiz. Daha da gelişmişlerini yaratacağız. Yeni teknolojilerin evrene zarar vermemesi için sosyal ve ekonomik sistemlerimizin refahımızı artıracak olan teknoloji ile aynı hızda gelişmesini sağlamalıyız.

Barışçı ve sürdürülebilir küresel uygarlığın kurulmasını sağlayacak uygulanabilir planlar geliştirmeli, kâğıt üzerinde kalan insan haklarını yaşamın merkezine oturtmalıyız.

Doğal kaynakları temel alarak sosyal adaleti en insani ve en etkili biçimde sağlamalıyız.

Tüm mal ve hizmetler herkes için kolay ulaşılabilir hale getirmeliyiz.

İnsanın akıl ve zekâsını kullanarak; yaratıcılığını teşvik etmek için teknolojiden yararlanmasını sağlamalıyız.

future1

21’inci yüzyıl fütüristleri;

 •  Farklı olma cesaretine sahiplerdir
 •  Kendisi ve tüm insanlık için olumlu, ilerici, yenilikçi vizyon geliştirir.
 •  Kişi, kurum ve toplumların yararlı, etkin yol haritası oluşturmalarına yardımcı olur.
 •  İnsanlıktan sorumlu olduğunu bilir.
 •  Geleceğin seyircisi değil, tasarımcısı olması gerektiğinin farkındadır.
 •  Çağdaşlık sözcüğünün günü yaşamakla sınırlı olmadığını bilir ve davranışlarıyla bunu yansıtır.
 •  Geleceği öngörür.
 •  Dünyayı kendine, kendini dünyaya ait hisseder.
 •  Dünyanın örgütlenmesinde yer almak ister.
 •  Fütürist yaklaşımları kullanarak, kitlelerin fütürist bilinç geliştirmesine önderlik eder.

Tüm bu bilgi ve detaylardan dışarı çıkarsak Futurizm’i, geleceği bugünden tasarlama çabası olarak öğrendik. Futurizm’in tahminleme değil, bir tasarlama çabası olduğunu ve Futurist yaklaşımların olduğunu ve bir futuristin sahip olması gereken ilkeleri olduğunu öğrendik.

f316c324ad04674bcf1878691836d4c6_1521538943-b

Ufuk Tarhan “Gelecek, cesur hayalleri, büyük yürekleri sever.” demiş.Geleceğe karşı bir direnç var insanımızda.Biz eğer futurizm düşüncesine kapılmışsak ve kapılacaksak.Robot kardeşlerimizle aramız iyi olsun istiyorsak, kalıcı bir futurist olacaksak, gelecek ile bugün arasına çok sağlam köprüler kurmamız gerektiğine inanıyor.

Futurist bir insanın kendisine katması gereken en doğru şey; bugününü yarınına hizmet ettirmesidir.Sürekli bir yenilenme ve gelişme göstermeli.Temelde her zaman daha güzeli ve daha doğruyu yakalamalıdır.Eğer bugünden başlayacaksak yarını tasarlamaya kalkıp kendimize daha fazla zaman yaratmamız ve daha fazla zamanı kendi ve hayal gücümüzün gelişimine ayırmalıyız.

13-rt-gpu-render-elements

Futurist üç isim ve Fatih Altaylı ile olan bir programın videosunu bırakıyorum buraya.Fatih Altaylı’nın soru soruşlarını her zaman sevmişimdir.Onun da olduğu bir programda futurizm’i masaya yatırmaları çok şık olmuş.Video biraz uzun olabilir ama sohbet gayet keyifli:

Biraz sıkıldıysanız size Edebi Futurizm’i anlatan hoş bir video bırakıyorum.

leaf-building-merge-WEB

Futurist kime denir ve Futurizm nedir?’ için 2 yanıt

 1. “Dünyayı ve kaynaklarını tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul eden anlayış ve uygulamalar geliştirmeliyiz.”
  Bu söze hayran kaldım.. Çok etkileyici..
  Yine çok güzel anlatmışsın ve çalışmalarının hakkını vermiş.. 🙏 çok beğendim

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s