Endüstri 4.0 Devrimi: Nesnelerin İnterneti!

İnternet of Things (IoT); bu şekilde çevirince ya da ‘nesnelerin interneti’ dediğimizde belki hiçbir şey anlamadınız. Belki de endüstri devriminin sizin için pek önemli olmadığını düşünüyorsunuz ama siyasetten tutun kapıcıya kadar herkes için önemli şeydir; Endüstri Devrimleri.

Mesela koskoca Osmanlı İmparatorluğu iki endüstri devrimini kaçırınca, hasta adam olmadı mı? Bize gelmez bu devrimlerde diyebilirsiniz 🙂Bu koskoca konu hakkında sizde merak yaratabilecek düzeye kadar ineceğim.

Nesnelerin interneti nedir?

Eğer röportajdaki  insanlar gibiyseniz ve hala konuyu anlayamadıysanız, nesnelerin internetini en açıklanabilir şekilde sizin için şöyle özetleyebiliriz;

Tek akıllı olan nesnemiz telefonumuz olmayacak. Video’da da dendiği gibi arabamızdan, fırınımıza kadar her şey akıllı olacak.

“Endüstri’nin devrimleri nedir?” sorunuzu bir fotoğraf ile cevaplandırırsak;

Machine to Machine Communication, yani nesnelerimizin birbirleriyle iletişimde olacağı, arabamızın eve giderken evdeki ana robota haber verip diğer nesneleri harekete geçireceği bir iletişime sahip olan çağdan bahsediyoruz.

Peki bu çağın Türkiye’de ki durumu ne?

Google Trends’te Türkiye’de yapılan aramaları incelediğimizde, Endüstri 4.0 devriminin konuşulmaya başlandığı net şekilde görülüyor. Ve bu konu gittikçe önemli bir hal alıyor.

Neden Endüstri 4.0 oluşturuluyor?

Öncelikle çok büyük bir tehdit olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa ve Amerika’nın, Çin’in üretim ve yatırımda geri kalması birinci nedenimiz. İkincisi ise hızlı ve seri üretim verimliliği olmakla beraber üçüncü neden kişiselleşmiş üretim yapılabilmesi. Mesela kendi kıyafetinizi, kendi parfümünüzü, kendi arabanızı dahi üretebilirsiniz.

Kişiselleşmiş ürünler ileri ki dönemimizde çok önemli olacak. 3 boyutlu yazıcılar da bu konuda ne kadar ilerlediğimizi açıkça gösteriyor.

Peki içinde insan olmayan fabrikalara, sürücüsü olmayan arabalara, kimsenin tuşuna basmadan yemek pişiren fırınlara hazır mıyız?

Hazır olsakta olmasakta; 2020 yılında 28 Milyon nesnenin internete bağlı olması bekleniyor.

Mesela sabah alarm kurdunuz ve saat 7 gibi uyanacaksınız. Fakat yolda trafik var ve saat 7’de kalktığınız için işinize trafikten dolayı geç kalacaksınız. O zaman cihazlar bunu düşünecek ve sizi 15 dakika erken kaldırabilecekler. Bunu yaparken aynı zamanda da tost makinanızı uyarıp size tost yapmasını isteyebilecek.

 

Peki, Robotların birbirleriyle konuşabilmesine hazır mıyız?

Bugünün robotları aynı şeyleri yapan basit mekanizmalar iken, geleceğin robotları kendileri tecrübe ederek yada farklı robotlar birçok şey öğrenebilecek. Yani hazır olmalıyız.

Endüstri 4.0’da Karanlık Fabrikalar;

Günümüzde karanlık (Lights out) fabrikalar olarak bilinen kavram, aktif olarak üretim gerçekleştiren fabrikalarda kullanılan bir otomasyon metodudur. Kelime anlamı olarak ilk başta ürpertici gelen bu kavram, aslında 21. yüzyılı etkileyecek en büyük üretim devrimlerinden biri sayılabilir. Karanlık fabrikaların öne çıkan en önemli özelliği üretim gerçekleştirilirken insan gücüne ihtiyaç duyulmaması ve tamamen insansız üretimin sağlanması.

 

Dünyada insansız fabrikaların çalışmaya çoktan başladığını biliyor muydunuz?

Sistemde ki insan sayısını azalttığımızda insanların işsiz kalacağını ve bunun büyük ekonomik sorunlara yol açacağını düşünüyorsanız fazlaca yanılıyorsunuz. Bunun en büyük ispatı ise Endüstri’nin önceki devrimleridir. At arabası ile ulaşım yaptıran işçiler, araba icat edilince işsiz kalacaklarını ve bir daha böyle bir işin yapılamayacağını düşündüler ama günümüz de taksiciler bu işin kültürünü devam ettiriyorlar.

Bu kadar nesnenin internete bağlanacağını ve çok fazla bilgi içerecek tüm sistemlerin incelemelerini nasıl yapacağız? Bilgiyi nasıl saklayacağız?

İşte “BİG DATA” . Endüstri 4.0’da Türkiye, 3.5 yıl geriden gelerek yola başladı. Önceki devrimleri yüzlerce yıl geriden takip eden Türkiye dördüncü devrimi sadece 3.5 yıl geriden takip ediyor. Türkiye’nin en büyük şansı ise bölgesinin en hazır devleti olması. Genç nüfusunu, eğitimle süsleyecek bir Türkiye’nin Endüstri 4.0’da çok güçleneceği kesin bir konu. Ülkemizin ekonomisinin 4 puan büyüdüğü bir yerde sanayinin 1 puan etkisini daha da yukarılara çıkarma şansımız bulunuyor.

Geleceğimizde endüstri 4.0 devrimi ile kazanacağımız on meslek;

1. Endüstriyel Veri Bilimciliği

2. Robot Koordinatörlüğü

3. IT/IoT Çözüm Mimarlığı

4. Endüstriyel Bilgisayar Mühendisliği / Programcılığı

5. Bulut Hesaplama Uzmanlığı

6. Veri Güvenliği Uzmanlığı

7. Şebeke Geliştirme Mühendisliği

8. 3-D Yazıcı Mühendisliği

9. Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcılığı

10. Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Bu konuda tekrar geniş bir yazı yazmak istiyorum onun için sadece 10 kısa meslekten özetle bahsetmeye karar verdim. Yazıyı tamamlandığında buraya link ekleyeceğim.

Her şeyi robotların yapacağını düşünüyorsak tekrar yanılıyoruz. Robotların yapamayacağı da bir şey var. Bir çok şirketin denediği ama sanatı robotlara yaptıramadığını biliyoruz. Verimli fabrikalarla, verimli sistemlerle, insana daha çok zaman kalacak ve insan bu zamanını daha değerli kullanabilecek. İnsana düşen görev bileğini kullanmak değil artık; insana düşen beynini kullanmak. Beynini kullanabilen insanın değerli olacağı bir çağa hazır olmamız gerekiyor. Kendimizi bilginin en değerli şey olduğu bu çağa hazırlamamız gerekiyor.

Bu itinalı konuşmada, ekonomist Marco Annunziata teknolojinin endüstriyel sektörleri nasıl değiştirdiğine, görebilen, hissedebilen ve tepki verebilen makinelerin yapımına ve böylelikle çok daha etkili çalışmasına değiniyor. Düşünün; bakıma ihtiyacı olan uçak parçalarının bir uyarı gönderdiğini ya da rüzgar türbinlerinin birbirleriyle iletişim kurarak daha fazla elektrik ürettiklerini. Bu hepimiz için heyecan verici yeniliklerle dolu bir gelecek.

Arzu Kaprol’un gelecekle ilgili yaptığı “Holographic Fashion Show”u izlerken fazlasıyla şaşıracaksınız;

Bu konuda derin bir bilgi vermekten çok konu hakkında merakınızı artırabilecek bilgiler eklemeyi daha doğru buldum. Merak etsek de etmesek de gelecek bir gün gelecek. Einstein’ın da dediği gibi;

Endüstri 4.0 Devrimi: Nesnelerin İnterneti!” için bir yanıt

  1. Çok etkileyici ve düşündürücü bir makale olmuş. 4.0’ın hayatlarımızda ne gibi değişikliklere sebebiyet vereceğini örneklerle açıklaman daha iyi anlamama sebep oldu. Konu hakkında herhangi bir meraka sahip değildim, ancak şuan gelebilecek yenilikler başka neler olabilir diye düşünmeye başladım. Bu konudaki yeni makalelerini sabırsızlıkla bekliyorum.. Ayrıca konu hakkındaki seçmiş olduğun videolarda konunun destekleyicisi olmuş.. Görüşmek üzere 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s